Just another WordPress site

PM Kisan: ନୂଆ ବର୍ଷ ଭେଟି ! ଚାଷୀଙ୍କ Accountକୁ 4 ହଜାର ଲେଖାଏଁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଆପଣଙ୍କ Accountକୁ ଆସି ନଥିଲେ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ…

0 1,669

ଆପଣ ମାନେ ତ ଜାଣିଛନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର ସାଧାରଣଜନ ଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ କିଛି ସୁବିଧା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥାତ ଅନେକ କିଛି ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସରକାର ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ବର୍ଷ ରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଉପହାର ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଶୁଣିଲେ ପ୍ରତେକ ଚାଷୀ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିବେ | ପିଏମ କିସାନ ସମାନ ନିଧିର ଦଶମ କିସ୍ତିର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି, ଏହା ନୂଆବର୍ଷ 2022 ମସିହା ଜାନୁୟାରୀ 1 ତାରିଖ ରେ ହିଁ ଏହି କିସ୍ତି ଦିଆ ଯିବ |

କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ସୂଚନା :-

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି | ବାର୍ତ୍ତା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି 2022 ଜାନୁୟାରୀ 1 ରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ 12 ଟା ସମୟରେ ହିଁ ପିଏମ କିସାନ ସାମନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କିସ୍ତି ମୁକ୍ତ କରିବେ | ଏହା ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଦିନ ପିଏମ ମୋଦି କୃଷକ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ ଇକ୍ୱିଟି ଅନୁଦାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ | ଆପଣମାନେ ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ସହିତ Doordarshan କିମ୍ବା pmindiawebcast.nic.in ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଯୋଗ କରିପାରିବେ |

ଇ -Kyc ବିନା ଟଙ୍କା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ :-

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ କୃଷକମାନେ ଇ- Kyc ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପରେ ଦଶମ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ପାଇବେ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ସରକାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ଯଦି ଆପଣ ଇ- KYC ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣମାନଙ୍କର ଦଶମ କିସ୍ତି ଅଟକି ଯାଇପାରେ |

ଇ- Kyc ପ୍ରକ୍ରିୟା କଣ :-

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣ https://pmkisan.gov.in/ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଯାଆନ୍ତୁ, ଏହା ପରେ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଟ୍ୟାବ୍ ଦେଖାଯିବ | ଶୀର୍ଷରେ ଆପଣ ଇ- KYC ଲେଖା ପାଇବେ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ବିବରଣୀଗୁଡିକ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ, ଏହିପରି ଭାବରେ ଇ- KYC ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବ |

କେଉଁ ଚାଷୀ ଙ୍କୁ 4000 ଟଙ୍କା ମିଳିବ :-

ଆମେ ଆପଣମାନଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଯେଉଁ କୃଷକମାନେ ନବମ କିସ୍ତିର ଲାଭ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଦୁଇଟି କିସ୍ତିର ଟଙ୍କା ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକାଠି ହେବ ଅର୍ଥାତ୍ ୪,୦୦୦ ଟଙ୍କା ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବ | କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣମାନଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ ସେହି କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଯେଉଁମାନେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ |

୧. ସର୍ବପ୍ରଥମେ PM Kisan Yojanaର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ https://pmkisan.gov.in କୁ ଯାଆନ୍ତୁ |

୨. ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, ଆପଣ ଫାର୍ମର୍ସ କର୍ଣ୍ଣରର ବିକଳ୍ପ ଦେଖିବେ |

୩. କୃଷକ କୋଣାର୍କ ବିଭାଗରେ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକା ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

୪.ତା’ପରେ ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ତାଲିକାରୁ ରାଜ୍ୟ, ଜିଲ୍ଲା, ଉପ-ଜିଲ୍ଲା, ବ୍ଲକ ଓ ଗାଁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ |

୫. Get Report ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ, ଏହା ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା ଆସିବ, ଏହା ପରେ ଏଥିରେ ତୁମେ ତୁମର ନାମ ଦେଖି ପାରିବ |

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।